Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi dá o sobě vědět
Množství kyseliny močové v lidském těle by mělo být neustále v rovnováze, což znamená, že její množství v krvi by nemělo překročit určité hodnoty. V případě, že váš lékař zaznamená při krevních testech zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi, je nutné se mít na pozoru. Na vině může být onemocnění známé jako dna. Co zvyšuje hladinu močové kyseliny v krvi, jak ji snížit a kdy je její přítomnost v těle destruktivní?
Kyselina močová
Kyselina močová a její soli, ve skutečnosti nazývané uráty, jsou konečným produktem purinového metabolismu u lidí a jiných tvorů. U plazů a ptáků je močovina nejčastější vylučovanou zplodinou dusíkatých látek z těla. Avšak u člověka je kyselina močová konečným produktem rozkladu purinů, zatímco močovina je hlavní vylučovanou zplodinou dusíkatých látek.
Nadprodukce
Kyselina močová v krvi pacienta může být zvýšena v důsledku její nadprodukce. To je často běžně způsobeno například zvýšeným obratem nukleové kyseliny v důsledku blízkosti karcinomů, myeloproliferativních a lymfoproliferativních onemocnění, hemolytické anemie nebo těžších forem lupénky.
Snížené vylučování
Nejčastějšími příčinami hyperurikémie je snížené vylučování močoviny, k němuž dochází z různých důvodů a které souvisí se sníženou glomerulární filtrací a poruchou tubulů. Jedna z těchto složek je schopna způsobit snížené vylučování kyseliny močové ledvinami:
- Snížení činnosti ledvin
- ketoacidóza
- laktátová acidóza
- hypertyreóza
- hyperparatyreóza
- alkoholismus
- dlouhodobé užívání diuretik a salicylátů
Co může zvýšit její hodnoty
Na výši hladiny může mít vliv hned několik složek. Mezi složky, které mohou mít významný vliv na hladinu kyseliny močové v krvi, patří:
- věk
- nesprávné stravovací sklony
- zvýšená fyzická aktivita
- nadměrná zátěž
- užívání alkoholu
- kouření,
- hmotnost
- dědičnost
- onemocnění ledvin
- léky
Jak můžete snížit hladinu kyseliny močové?
Jakmile zjistíte, že máte vyšší hladinu této kyseliny v těle, pak je dobré přistoupit k takovým krokům, které ji sníží. Vhodná léčba zamezí rozvoji dalších zdravotních komplikací. Nejčastěji je potřeba nastoupit na určitou dietu a omezit potraviny s vysokým obsahem purinů. Co nejíst?
- Vnitřnosti
- Červené maso
- Uzeniny
- Mořské ryby
- Špenát, kapusta
- Luštěniny
- Houby
- Tučná jídla
- Sójovky
- Kakao či čokoláda
Rozhodující součástí léčby je samozřejmě dodržování pitného režimu a je vhodné zvýšit příjem tekutin tak, aby se každodenní diuréza pohybovala mezi 2 a 2,5 litry. Pacienti by měli inklinovat k nesycené pramenité vodě a ovoce nebo domácím čajům. V každém případě se navíc doporučují minerální vody v omezenějším množství.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459218/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3247913/
Náhledové foto: Pixabay